450 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Fıstık Ezmesi Yapımı

Fıstık Ezmesi Yapımı

Konu kahvaltı ve ara öğünler olduğu zaman pek çok mutfağın vazgeçilmezleri arasına son dönemlerde fıstık ezmesinin girmesi tesadüf değil. Kendine özgü muhteşem tadı ve dokusu ile yiyenlerin damaklarında etkileyici bir lezzet bırakmayı başaran fıstık ezmesi günümüzde çok farklı çeşitlerde karşınıza çıkıyor. Alternatiflerin bu denli fazla olmaya başlaması ile beraber ise fıstık ezmesi seçimini yapmak çoğu zaman daha zor hale geliyor. Özellikle de şeker ve trans yağ katkılı olan fıstık ezmeleri lezzet bakımından belki kimilerini tatmin ediyor olsa da oldukça sağlıksız bir yapıya sahip. Böylesi sıkıntılı sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, şekersiz fıstık ezmelerini seçmeli ya da fıstık ezmesi nasıl yapılır sorusuna alacağınız cevaplara göre kendi fıstık ezmenizi kendinizin yapması daha iyi olacaktır.

İstediğiniz Tattaki Fıstık Ezmesini Kendiniz Yapın

Gerçekleştirmiş olacağınız fıstık ezmesi nasıl yapılır araştırması esnasında da görebileceğiniz üzere yapım aşaması esnasında birçok alternatif tamamen size kalmış durumda. Yalnızca fıstığın tadını en iyi şekilde almak isterseniz sade olarak hazırlayabileceğiniz ve firmamızdan alacağınız katkısız fıstık ezmesinin içerisine eğer isterseniz pekmez, hurma özü, keçiboynuzu özü, çiçek balı ya da kestane balı katarak tatlandırma işlemini yapabilirsiniz. Bu aşamada önemli olacak şey ise doğru ölçüleri kullanarak fıstık ezmesini tatlandırma işlemini yapmak olacaktır. Yapılacak fıstık ezmesi tamamen katkısız olacağı için az miktarlarda yaparak tüketmenizi tavsiye ederiz. Hatta firmamızdan alacağınız fıstık ezmesini direk yeme işlemi sırasında da yukarıda bahsettiğimiz gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Evde Fıstık Ezmesi Yapımı

200 gram yani ortalama 1,5 su bardağı kabuklu çiğ yer fıstığını kabuklarından dikkatlice ayırın. Daha sonrasında ise bu fıstıkları tavada ya da fırında yanmadan hafifçe kavurun. Fıstıkları kavurmanız tatlarını çok daha fazla ön plana çıkartacaktır, dilerseniz kavurmayabilirsiniz. Daha sonrasında eğer ki fıstıkları kavurduysanız soğutmadan mutfak robotundan çekmeye başlayın. Fıstık ezmesi nasıl yapılır sorusuna verilecek olan en büyük püf noktalardan biri de robottan çekme durumudur. Tamamen pürüzsüz bir fıstık ezmesi yapabileceğiniz gibi eğer isterseniz daha taneli bir yapıya sahip fıstık ezmesi de yapabilirsiniz. Robottan çekim esnasında fıstıklar yağını salınca içerisine çok az miktarda su ve kaya tuzu ekleyerek tekrardan çekebilirsiniz. Bu işlemin sonucunda evde fıstık ezmeniz hazıdır. 

Kendine ait yağının olmasının yanı sıra daha akışkan bir kıvamda olmasını isterseniz 1 tatlı kaşığı yağ ekleyebilir, bal gibi tatlandırıcılar ile de fıstık ezmenizi istediğiniz hale getirebilirsiniz. Daha sonrasında ise ortaya çıkan fıstık ezmesini bir kavanoza koyarak buzdolabında saklayın. Oldukça basit olmasına rağmen son derece lezzetli sonuçların ortaya çıkmasını sağlayan bu tarif ile beraber fıstık ezmesi nasıl yapılır sorusuna en iyi cevabı kolaylıkla alabilirsiniz. Bu sayede de tamamen ev yapımı ve içerisinde katkı maddesi olmayan fıstık ezmesini yaparak sevdikleriniz ile beraber dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Az miktarlarda yapmış olacağınız için bozulma gibi bir durum da ortaya çıkmadan fıstık ezmesini tüketmeye devam edebilirsiniz.

Kavurma ve robotta çekme işlemleri, kıvam tutturma gibi işlemlerle uğraşmak istemezseniz de firmamız Otağ Doğal Ürünler'in imalatını yaptığı %100 katkısız fıstık ezmelerini satın alabilir ve dilediğiniz tatlandırıcı ile tatlandırarak ister tatlı istersenizde tatlandırmadan saf olarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun...

İlginizi çekecek başka bir yazı

Vegan Fındık Ezmesi

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı